Posljednjih nekoliko godina tvrtke su suočene s brojnim izazovima koji i najjače tvrtke navode na promjenu dosadašnjeg načina rada i potrebu smanjenja troškova. Uvjeti rada se znatno mijenjaju, u velikom broju slučajeva i uvelike pogoršavaju. Sveprisutni koncept „raditi više s manje“ ostavlja trag: pad angažiranosti i motiviranosti djelatnika te povećanje stresa u konačnici dovodi i do smanjenja produktivnosti.
Iako su odluke o smanjenju benefita bile neophodne, utjecale su na percepciju i stavove djelatnika o poslodavcima. Tako rezultati Towers Watsona (2012) i Aon Hewitt-a (2011) upućuju na sve veći stres i iscrpljenost djelatnika, znatni pad angažiranosti, usmjerenost djelatnika samo na vlastitu situaciju uz smanjeni interes za doprinos tvrtki u ostvarenju boljih rezultata. Ako se tome doda i nizak stupanj fluktuacije – razumljivo je javljanje „opće depresije radne snage“.
Evidentno je da „povratak na normalno ili staro“ neće biti lagan, ako je uopće i moguć.
Neupitna je potreba upravljanja djelatnicima na drugačiji način, uz imperativ na preoblikovane i inovativne prakse upravljanja ljudskim resursima. No jesu li HR stručnjaci i menadžeri spremni za to?
Zanima li vas odgovor na ovo važno pitanje, pridružite nam se 16. listopada na konferenciji HR PANEL: Kavo je stanje HR-a u RH?
a
a
a
Detaljnije informacije potražite ovdje...