U svibnju 2003. imao sam priliku sudjelovati u Mini MBA programu u organizaciji CBA Business School. U nizu izlaganja vodećih suvremenih autora i uspješnih poslovnih ljudi, kao vrhunac programa doživio sam Scharmerovo predavanje Presencing - Illuminating the Blind Spot of Leadership (Osvjetljavanje slijepe pjege vođenja). Scharmer je, potaknut socijalnim idejama Goethea, Steinera, Beuysa i drugih velikana svjetske kulture, krenuo u opsežno istraživanje društvenih trendova.
Presencing je socijalna tehnologija nastala kao rezultat stotina intervjua i razgovora s najznačajnijim svjetskim društvenim i poslovnim reformatorima. Pri tome je naglasak na riječi tehnologija. Naime, dok većina suvremenih autora govori o tome gdje se nalazimo i upućuju na vlastitu viziju budućnosti, presencing je tehnologija koja pojedincima i organizacijama (kao evolutivnim bićima svjesnima svoje evolutivnosti, pa time i odgovornima za svoj budući razvoj) nudi mogućnost da izaberu onu budućnost u kojoj će se u najvećoj mogućoj mjeri realizirati njihovi potencijali.
Jedina tri ograničenja koje u tome procesu stoje pred nama su, zapravo, u nama samima.
Prvo je donošenje sudova. Unutarnji glas koji sudi temelji se na usađenim uzorcima u mišljenju. Potpuno utišavanje toga glasa oslobađa mišljenje i dovodi nas do idućeg ograničenja. Mogli bi ga opisati kao cinizam, emotivno distanciranje od stvarnosti koje nas, prividno, čini neranjivima. Odbacivanjem te, u današnje vrijeme disfunkcionalne zaštite, naše srce postaje osjetilni organ, organ spoznaje. Treće ograničenje vezano je uz volju. Strah nas spriječava da realiziramo Sebe, naš najveći trenutni potencijal. Strah od otpuštanja predodžbi o tome što imamo i tko jesmo. Strah od gubitka ekonomske sigurnosti, strah da će nas odbaciti, ismijati. Strah od smrti. Upravo odricanje od strahova omogućuje nam da, slobodnog mišljenja i slobodnih osjećaja, postignemo i slobodu volje. Djelujemo u trenutku, ovdje i sada.
Jeste li već donijeli sud? Prepustili se iskušenju da presencing strpate u neki Vaš misaoni uzorak? Osjećate li cinizam? Distanciranje? Osjećate li strah istražiti potencijal presencinga? Presencing je proces. Ne postoji a priori dokaz. Samo rad na sebi i zajedničko društveno djelovanje.
Interview je vodio Werner A. Leeb nakon radionice na temu presencinga u ožujku 2002. u Austriji. Prvi puta je objavljen u listu Trigon Themen u veljači 2002. godine. Pitanje: Dr. Scharmer, na kojim pitanjima trenutno radite i što istražujete? Scharmer: Trenutno pokušavam odgovoriti na pitanje zašto se danas, posvuda na svijetu, suočavamo s posvemašnjim krahom institucij