Intraorganizacijska promjena: transformacija svijesti i kulture
Malo poslije ponoći lice Michaela Renniea bilo je obasjano plavičastim odsjajem s monitora njegovog prijenosnog računala. Rennie i ja razgovaramo već satima. Naslonjen na rub radnog stola jednog od njegovih partnera iz McKinseya (jer je njegov ured, kat do vrha, zatrpan raznim stvarima pošto je tek doselio iz Australije u New York), pokazuje mi slajdove, razne dijagrame i dokaze dramatičnih promjena koje se događaju u okviru McKinsey's Performance Leadership Programa - koji je prvi puta odrađen s kompanijom Woodside Petroleum po želji Johna Akehursta.
Visok i mršav, Rennie cijelim svojim bićem ukazuje na uglađenog korporativnog direktora. Tek sada lagano odvezuje svoju kravatu dok uzbuđeno tumači svaki slajd prezentacije. Krenuli smo u neku vrstu dueta. On klikne, slajd na monitoru se promijeni, zatim kaže nekoliko riječi, a ja uzviknem "Vau!" A to moje "Vau!" zaista dolazi iz srca - posao koji su Rennie i njegova partnerica, Gita Bellin, obavili u Australiji zaista je fantastičan. Sa svakim novim klikom gotovo da čujem metalne okove krute strukture tradicionalne korporacije kako padaju na pod i lome se u tisuće komadića. Rennie, ozarena lica, samo se smješka, pa mi onda kaže: "Suptilno, zar ne?"
Živimo u doba kad je moguće činiti gotovo sve, ali je pitanje što ima smisla učiniti. Danas se zato sve više menadžera svakodnevno pita zašto troše toliko vremena na posao, što time dobivaju, koje vrijednosti ostvaruju, koje ciljeve postižu, kako to utječe na njihovu osobnost, obitelj, privatni život. Vraćamo se starim i nikad do kraja odgovorenim pitanjima poput