Elisabet Sahtouris već dugi niz godina izučava trendove na svjetskoj razini stavljajući ih u kontekst općih prirodnih zakona i živućih sustava. Svojedobno je u jednom osvrtu iznijela tezu da su bakterije u osnovi prvi World Wide Web uspoređujući prijenos bakterijske DNA zajedno s informacijama koje ona nosi s današnjim sustavom komunikacija nazivajući ga prvim "biologijskim internetom". U svojem tekstu je tada argumentirala da su od pravijeka bakterije informacije dijelile nezaustavljivim širenjem bez kontrole jedinstvenog centralnog, nadzornog tijela. Upozorava da je širenje bakterija dovelo do agresivne konkurencije koja je vodila ka izumiranju što je izbjegnuto nastankom saveza. Ovakvi su sustavi, dakle, razvijeni i prije nastanka prve prave stanice od kojih smo i mi sastavljeni.
Danas se ideje iznijete u ovom tekstu ne čine revolucionarnima jer je već uvriježena sintagma o globalizaciji kao karcinomu kojeg tijelo - nacionalna država - ne prepoznaje kao neprijatelja, već ga sustavno hrani. Međutim, prije 10-ak godina kada je tekst napisan, obim svjetske trgovine bio je višestruko manji, nove nezavisne države tek su formirane, a o problemu zaštite okoliša raspravljalo se samo u znanstvenim krugovima, dok ga šira javnost ipak još nije percipirala ozbiljnije od potrebe nabavke kreme s višim zaštitnim faktorom. Samo 8 godina nakon pada prvih socijalističkih sustava i velikog entuzijazma prema blagostanju za koje se očekivalo da će uslijediti, izjednačavanje ova dva sustava u najmanju je ruku bilo kontraverzno. Pitanje je koliko se od tada promijenio smjer u kojem se krećemo i do kakvog je zaokreta uopće došlo.
S pozicije makrobiologa kao promatrača ljudske rase ohrabrujuće je vidjeti ovakav veliki interes za globalnu ljudsku zajednicu s pravednijim i ekološki održivim gospodarstvima. Radujem se da su se riječi "zajednica" i "vrijednosti zajednice" vratile u naš rječnik sada kad je s njih skinuta sovjetska stigma. Mnogo smo patili zbog njihovog nepostojanja. Veliko je pi