Pojam "globalizacija" se odnosi na povećanu međuovisnost nacionalnih gospodarstava, financijskih tržišta, trgovine, korporacija, proizvodnje, distribucije i potrošačkog marketinga. Proces globalizacije potiču sljedeći čimbenici:
1. Tehnologija,
2. Deregulacija,
3. Privatizacija,
4. Liberalizacija kretanja kapitala,
5. Otvaranje nacionalnih gospodarstava,
6. Širenje obujma svjetske trgovine
7. Politika rasta izvoza
Tehnologija je utjecala na ubrzanje i povećanje broja inovacija u digitalnom sektoru (telematici, računarstvu, satelitskim i drugim komunikacijskim medijima) te na njihovo povezivanje s televizijom i drugim medijima, elektroničkim burzama za trgovanje vrijednosnim papirima, novcem, robama i uslugama, kao i na globalnu "eksploziju" e-trgovine i Interneta. Drugi čimbenici koji su potaknuli (i još uvijek potiču) proces globalizacije te koji su posebno dobili na snazi nakon propasti Bretton Woodskog sustava fiksne zamjene valuta u ranim 1970-im jesu deregulacija, privatizacija, liberalizacija kretanja kapitala, otvaranje nacionalnih ekonomija, stalno širenje obujma svjetske trgovine i politika rasta izvoza. S raspadom SSSR-a i planskog gospodarstva na scenu je stupila nova zapadnjačka paradigma poznata pod nazivom "Washingtonski konsenzus" koja je promovirala deregulaciju svjetskog tržišta i koju su podupirale SAD, Svjetska banka, Međunarodni monetarni fond (IMF) i njihovi visokoobrazovani stručnjaci s obje strane Atlantika.
© World Business Academy, 2000. For Croatia © Novem d.o.o.
Republished by permission.
Prijevod: Cleo - jezici i informatika, Zagreb
Lektura: Sanjin Lukarić Uredio: Marko Lučić
Na početnoj stranici web stranice Hazel Henderson (www.hazelhenderson.com) stoji moto "Celebrating cultural and biodiversity - and a new 'earth ethics' beyond 'economism'", što mi je bilo drago pročitati obzirom na suglasnost s idejama vodiljama institucije iz koje dolazim. Opredijeljenost za etičnost čini britkost i kritičnost kojom promišlja globalizaciju logičnom, ali čl