Na početnoj stranici web stranice Hazel Henderson (www.hazelhenderson.com) stoji moto "Celebrating cultural and biodiversity - and a new 'earth ethics' beyond 'economism'", što mi je bilo drago pročitati obzirom na suglasnost s idejama vodiljama institucije iz koje dolazim. Opredijeljenost za etičnost čini britkost i kritičnost kojom promišlja globalizaciju logičnom, ali članak prvenstveno odiše uravnoteženošću i informativnošću.
Zapravo, u nastojanju da svoje skromno znanje o globalizaciji osvježim i obnovim prije pisanja ovih redaka nisam naišao ni na jedan tekst na temu globalizacije koji je na tek nekoliko strana dao tako iscrpan i sveobuhvatan prikaz trenutno relevantnih trendova, problema i potencijala globalnog gospodarstva, odnosno kako to ona zove "umreženog gospodarstva utemeljenog na informatici".
Iako se njezin članak o trenutnim dilemama globalizacije prvenstveno odnosi na do jučer neslućenu količinu gospodarskih tokova koji su danas usmjereni u "cyber space", osobito u području financija i bankarstva, kao i na druge fascinantne aspekte globalizacije u kojima tehnologija omogućuju i potiče potpuno nove načine vođenja poslovanja, ona s pravom upozorava da u tom vrlom novom svijetu tek trebamo naučiti živjeti pametno i u suglasju s prirodom.
Pojam "globalizacija" se odnosi na povećanu međuovisnost nacionalnih gospodarstava, financijskih tržišta, trgovine, korporacija, proizvodnje, distribucije i potrošačkog marketinga. Proces globalizacije potiču sljedeći čimbenici: 1. Tehnologija, 2. Deregulacija, 3. Privatizacija, 4. Liberalizacija kretanja kapitala, 5. Otvaranje nacionalnih gospodarstava, 6. Širenje o