U ovom broju q21 prenosimo Vam razgovor s g. Edwardom de Bonom o razvoju, primjeni i utjecaju njegovih metoda koje se odnose na razmišljanje i kreativnost.
U posljednjih 38 godina napisali ste sedamdesetak knjiga u kojima se bavite razvojem razmišljanja, ponajviše "lateralnim razmišljanjem" koje opisujete kao "proces korištenja informacija kako bi se unaprijedila kreativnost i reorganiziralo razumijevanje". Što Vas je nadahnulo u radu i na koji je način Vaša znanstvena podloga utjecala na razvoj ideja i tehnika?
Edward de Bono: Smatram da je moje obrazovanje značajno utjecalo na razvoj mojih ideja koje se u velikoj mjeri zasnivaju na medicini i psihologiji. U medicini sam se susretao sa složenim sustavima žlijezda, bubrega, krvotoka, disanja, te sam onda iz tog znanja izveo načela po kojima funkcioniraju samoorganizirajući biološki sustavi. Zatim sam ta načela primijenio na neuronsku mrežu u mozgu i shvatio da mozak funkcionira na istim principima. Tako sam dobio inspiraciju da napišem moju najznačajniju knjigu The Mechanism of Mind .
Profesor Murray Gell-Mann, dobitnik Nobelove nagrade za otkriće kvarka, računalnim je stručnjacima povjerio zadatak simuliranja moje teorije te je zaključio da se funkcioniranje odvijalo točno onako kako sam i predvidio. Prvi put u ljudskoj povijesti mogli smo povezati razmišljanje i metode razmišljanja s načinom na koji mozak funkcionira. Ova je knjiga tako postala temelj za razvoj posebnih alata lateralnog razmišljanja koje se u svojoj suštini odnosi na formalnu i promišljenu kreativnost.
Emerald Group Publishing Limited, UK
Prijevod: Cleo-jezici i informatika, Zagreb
Lektura: Sanjin Lukarić
Uredio: Marko Lučić