Metoda apstrahiranja i reduciranja obrata
Nova metoda koju smo razvili kombinira prethodne dvije moćne metode, te ne samo da obrće izvornu izjavu nego joj dodatno mijenja perspektivu. Način na koji se metoda koristila u slučaju Maltychocsa prikazan je u Tablica 1. započinje s izjavom: "Od Maltychocsa se ljudi debljaju".
Tablica 1: Pogledati u PDF-u!
Rezultat? "Maltychos: Čokoladice koje manje debljaju"; uvid koji bi teško bio ostvaren logičkim slijedom razmišljanja. Potencijal za kreativno otvaranje novih mogućnosti kombinacijom ove dvije metode je neograničen. No, kreativnost je još uvijek potrebna i u tom smislu je ipak potrebno barem nešto učiniti. Metode nas samo potiču.
Metoda metafora
Podsjećam da se jedan od 13 odgovora ponuđenih u metodi "trik rečenica" odnosio na uvođenje metafora. Desna moždana polutka se voli koristiti mentalnim slikama ili pričama, tako da brzo možemo povezivati asocijacije na temelju uobičajenih zajedničkih karakteristika. Korištenje metafora stimulira rad desne moždane polutke. Uspijete li zamisliti situaciju u kojoj propuštate autobus, kao u ranije spomenutoj metafori, te da ste pritom izgubili samo 15 minuta dok nije došao sljedeći, vjerojatno ćete lako zamisliti i paralelnu situaciju. Jednom kad ste zamislili alternativnu situaciju ili drugu perspektivu, originalno se gledište promijenilo. Novo stanje uma je sada plodno tlo za nove mogućnosti, te je rješenje problema sada mnogo bliže.
Emerald Group Publishing Limited, UK
Prijevod: Cleo-jezici i informatika, Zagreb
Lektura: Sanjin Lukarić
Uredio: Marko Lučić
Glavna misao koja me vodila prilikom čitanja ovog članka bila je: "Kako ove metode možemo primijeniti u hrvatskim poduzećima?" Mislila sam da je sve navedeno jako dobro, ali zašto onda dolazi do manjka inovativnosti i kreativnosti u gotovo svim organizacijama? Slična pitanja postavljaju nam vrlo često i sami menadžeri: 1. "Kako da potaknem svoje ljude da smišljaju nove