Poštovani čitatelji,
Posljednjih godina javna scena u nas zasuta je najavama izrade ili prezentacijama gotovih strategija razvoja hrvatskog društva ili nekih njegovih segmenata. U želji za unapređenjem kvalitete javnog dijaloga o strateškim temama ovaj smo broj posvetili temi strateškog promišljanja. Pritom smo se oslonili na razmišljanja svjetski poznatih autora kao što su Rosabeth Moss Kanter, Ram Charan, Chris Soderquist i Mark Shimada.
U prvom tekstu objavljujemo intervju s Rosabeth Moss Kanter u kojem ona ukazuje na okruženje, kontekst u kojem se odvija strateško promišljanje. Izdvajajući Internet (kao jednu od ključnih pokretačkih sila promjena u poslovnom okruženju) Kanter ukazuje na dvije njegove neposredne poslovne implikacije: razvoj internetske trgovine (e-poslovanje) i potrebu udruživanja i partnerstva s drugim 'igračima' u lancu snabdijevanja. Uspješno poslovanje u novonastajućem kontekstu zahtijeva ostvarivanje dubokih organizacijskih promjena. U prvom redu razvoj organizacijske kulture usmjerene na suradnju – kako među zaposlenicima i odjelima unutar organizacije, tako i među organizacijama. Promjena organizacijske kulture ostvarivat će se, među ostalim, promjenom u pristupu upravljanju ljudima. Riječju, težište budućih aktivnosti na tom području bit će na razvoju ljudi, te stvaranju značajno drugačijih sustava motivacije koji će se više oslanjati na intrinzične nego ekstrinzične čimbenike motivacije. Riječju, u nastajućoj svijesti sve veću ulogu će imati motivatori poput "novih vrijednosti", te mogućnosti za učenje. Da bi lideri mogli ostvariti toliko potrebne, duboke organizacijske promjene, i oni će se sami morati mijenjati. Riječju, osjetljivost za potrebe drugih (zaposlenika, poslovnih partnera, klijenata, stanovnika u lokalnoj zajednici) predstavljat će kvalitetu od koje će ovisiti njihova buduća uspješnost. Osim toga, sve brže promjene u poslovnom okruženju zahtijevat će razvoj sposobnosti lidera da promatraju novonastajuću realnost otvorena uma, bez opterećenja predrasudama iz prošlosti.
U članku Ram Charana Usklađivanje nadzornog odbora i uprave oko strategije ukazuje se na važnost angažmana potencijala svih članova nadzornog odbora u procesu strateškog promišljanja.