Stakleni strop zasigurno je jedna od onih tema za koje nema konačnog odgovora. Postoji li ili ne postoji? Neke žene kažu da nisu imale iskustva s njim, druge kažu da jesu, dok neki kažu da on neupitno postoji, samo je pitanje njegove debljine.
Već neko vrijeme pripremam ovaj tekst pa tako na tradicionalni Dan žena čitam naslove u novinama: Žene u biznisu - mnogo truda, malo podrške i podnaslove poput - 27% žena na čelnim pozicijama, duplo više poduzetnika nego poduzetnica u Hrvatskoj, u Nadzornim odborima samo 6% žena, iako čine 52% stanovništva itd itd.
No, nije sve tako crno, kažu, kao što se na prvi pogled može činiti. Postotak žena u visokom menadžmentu je i dalje nizak, ali uočljivo je poboljšanje. Posebno u dijelu da žene sve više kreću u poduzetništvo.
Piše i da smo bolje učenice u školi, u prosjeku smo obrazovanije. Dakle dok se dečki igraju i rade nestašluke mi učimo. Pa što se onda događa - gdje smo se putem izgubile?
Jedna naša visokopozicionirana menadžerica jednom je izjavila u medijima da je posao igra koja ima svoja pravila i da žene, jednako kao i muškarci, mogu uspjeti, ako igraju po tim pravilima. Slažem se s njom, jer visoki menadžment, zahtijeva od oba spola mnogo sati rada i žrtvovanje osobnog života. Jedan naš uspješan menadžer priznao mi je da za vrijeme svoje četverogodišnje funkcije praktički nije viđao svoju djecu kako rastu, a njegov vozač je bio taj koji je vodio ženu i djecu na more.
Koliko bi žena to napravilo? I želimo li uopće u svemu biti iste kao i muškarci?
Osobno, nisam imala nikad problema sa staklenim stropom, možda nisam ni stigla jer sam rano, već sa 26 godina, krenula u poduzetništvo. Isto tako, nisam tipičan primjer jer u svojoj firmi zapošljavam većinom žene. No, raspitivala sam se ovih dana kod prijateljica - rekle su mi da ni one nisu imale problema sa staklenim stropom. Kolege mi stalno govore da više vole zapošljavati žene jer kažu da su bolje radnice. Isto tako Tom Peters, guru menadžmenta, koji uskoro dolazi u Zagreb, poručuje nam u svojoj najnovijoj knjizi - žene su nedovoljno iskorišten potencijal. Pa gdje je onda problem?
U ovom broju q21 Vam prenosi razgovor s Lindom Wirth o trendovima u zapošljavanju žena, o zaprekama koje ih očekuju prilikom napredovanja u karijeri, kao i o ulozi organizacije International Labour Organization u promicanju jednakosti spolova na radnom mjestu. Mislite li da je nakon 2001. godine, kada ste objavili knjigu Breaking through the Glass Ceiling, sveukupno gledano pobolj&scar