7. Praktični savjeti za ophođenje s ljudima
Operativna sposobnost liderstva proizlazi iz vještog ophođenja s ljudima tako da ih potiče da oni pruže sve što je u njihovoj moći za uspješno izvršenje postavljenog zadatka. Ova kvaliteta ovisi o snazi i usklađenosti liderovog "BITI" - o njegovoj "univerzalnoj unutarnjoj strukturi" koja se uvijek može transformirati ako se lider iskreno i s velikom snagom volje posveti toj preobrazbi.
Savjeti o kojima ćemo raspravljati u nastavku teksta većinom se temelje na praktičnim iskustvima lidera u različitim područjima života, a odnose se na ophođenje s ljudima koji rade za lidera, njegove suradnike na poslu i njegove nadređene. Pravi lider nikada na ljude koji rade za njega ne gleda kao na "podređene"; uvijek ih smatra članovima tima. Ključna vrlina za kvalitetno ophođenje s ljudima je nesebična ljubav, poput majčinske ljubavi, koja čak i kad tuče radi to s namjerom da ispravi, a ne da kazni.
7.1. Ophođenje s ljudima koji rade za lidera
7.1.1. Samokontrola
Kapetan bilo koje momčadi ne može nadzirati i poticati svoj tim ako ne nauči nadzirati i kontrolirati samoga sebe. Iako navedeno predstavlja težak i zahtjevan zadatak, bez njega je mala vjerojatnost da će isti postati uspješni lider. Samokontrola zahtijeva stanoviti filozofski odmak i dozu skromnosti, koji se često povezuju s aristokratima i svecima. Samokontrola je u isto vrijeme izvor velike sreće.
7.1.2. Uspjeh i poraz
U ljudskoj je prirodi da uspjehe pripisujemo sebi, a za poraze okrivljujemo sustav. S druge strane, pravi lider svojim ljudima odaje priznanje za njihov doprinos u svakoj pobjedi, dok na sebe preuzima odgovornost za neuspjeh.