Prije nekih tjedan dana, baš dok smo pripremali nove sadržaje za temu mjeseca na portalu Quantum21.net pod nazivom "Inovacije i kreativnost", našao sam se u ugodnom razgovoru s dobrim prijateljem, inače poduzetnikom, vlasnikom velike i značajne tvrtke. Razgovarali smo o trenutnoj gospodarskoj situaciji, o problemima s kojima se susrećemo u poslovanju, pa mi se kolega tako požalio "da ima osjećaj da budućnost može biti samo još teža... Konkurenata je sve više... Stoga će cijene samo dalje padati, a s time i profitna stopa... Zato ćemo sve teže financirati nova kapitalna ulaganja... Pa će i opstanak biti sve teži!"
Po završetku ove sumorne konstatacije s kojoj se mogu složiti i koju mogu razumjeti, upitao sam ga: „Po čemu si drukčiji od konkurenata?“
Iako je iz prve ruke odgovorio: „Po kvaliteti gotovog proizvoda“ u trenu je shvatio kako njegova konstatacija baš i nije istinita. „Hm... Svi više-manje proizvodimo proizvode prihvatljive kvalitete“, zaključio je. „Izgleda da 'po kvaliteti' nismo previše posebni. Kada malo bolje razmislim posebni smo po.... po... po.... ničemu,“ skrušeno je završio svoje izlaganje.
S obrascem kojeg pronalazimo u ovom razgovoru danas se susreću mnogi lideri i menadžeri, ne samo u Hrvatskoj već i u svijetu. Svi oni pokušavaju odgovoriti na ključno pitanje: „Po čemu smo drukčiji od konkurenata?“ kako bi svojim organizacijama osigurali opstanak u visoko konkurentnom poslovnom okruženju u kojem vlada pravilo „biti 'isti' kao drugi = biti 'mrtav' kao drugi“. Shvativši ovo važno pravilo sve svoje napore usmjeravaju na kreiranje „posebnosti“ njihovih organizacija kako bi se one na tržištu razlikovale i bile „kvalitetnije, uslužnije, ljepše, zanimljivije, zabavnije“ i slično. Svjesni su da ih do takvih obilježja može dovesti samo kreativnost, pojam koji se u naučno- tehničkoj literaturi koristi na sličan način kao i u svakodnevnom jeziku, za označavanje misaonih procesa kojima se dolazi do rješenja, ideja, umjetničkih oblika, teorija ili proizvoda koji su jedinstveni i novi, a sve da bi se stvorile inovacije, odnosno procesi unapređenja kojima se uvodi nešto novo i korisno.
Kreativnost se dakle primarno odnosi na promjenu načina razmišljanja odnosno mentalnih modela o stvarnosti u kojoj postojimo. Iako se na prvi pogled čini bezazlenim, proces „promjene načina razmišljanja“ izuzetno je složen i nestabilan te traži osobni razvoj kako bi se mogli osvijestiti inhibirajući obrasci koji koče rast i razvoj. Općenito se može podijeliti u dvije faze: