Što biste učinili kada bi vašu organizaciju poželjeli prožeti osjećajem duboke svrhovitosti, kako bi unaprijedili performanse i učinili nešto važno za svijet, nešto drugačije od svega poznatog? Kakvo bi razvojno iskustvo osmislili da to postignete, kada biste raspolagali adekvatnim resursima? U nastavku teksta saznat ćete na koji je način kompanija Unilever Bestfoods Asia, potpomognuta savjetima Karen Ayas i Philipa Mirvisa, autora ovog članka, pristupila izazovu. Prepoznavši poveznicu između osobnog iskustva (podijeljenog s drugim članovima tima) i korjenitih organizacijskih promjena, usmjerili su se na stvaranje "zajednice lidera" (eng. community of leaders) organiziravši studijsko putovanje u Indiju prepuno dubokih spoznaja. Iako specifičan, Unileverov eksperiment promijenio je živote sudionika iznjedrivši neke važna načela stvaranja svrhovite i posvećene organizacije koja se mogu i trebaju primijeniti na svaku tvrtku. – Paul M. Cohen, voditelj projekta
Općenito je poznato da vizija, misija i vrijednosti osiguravaju dionicima organizacije svrhovitost i vodstvo. Teoretičari znanosti menadžmenta i mnogi praktičari slažu se kako razumijevanje i predanost aspiracijama organizacije potiču u ljudima snažne osjećaje osobne svrhovitosti, povratno generirajući toliko potrebnu energičnost i poletnost za dugoročnu učinkovitost. Pa ipak, u mnogim slučajeva važne izjave ostaju tek mrtvo slovo na papiru, ispisano na plakatima i obješeno na uredskim zidovima, bez ikakvog istinskog značenja ikome u firmi. Zbog toga što ih drže tek ispraznom retorikom, često se dešava da djelatnici – bilo individualno ili kolektivno – misiju ili bilo koju drugu zajedničku težnju ne žive u stvarnosti.
Nastojeći u Aziji izgraditi održiv i profitabilan biznis u industriji hrane i pića, kompanija Unilever Bestfoods (UBF) primijenila je novi pristup stvaranju autentične misije prožete osobnim vrijednostima. Proces je započeo bliskim povezivanjem direktora 17 neovisnih poslovnih jedinica UBFA u Azijsko-Pacifičkoj regiji, te uključivanjem nižih upravljačkih razina country managera, supply chain managera i drugih menadžera niže razine u strateško i taktičko odlučivanje grupacije. U pozadini ovih nastojanja skrivala se želja da se cjelokupno upravljačko tijelo osposobi "razmišljati i osjećati kao jedno biće", to jest, djelovati poput istinske "zajednice lidera".
Tex Gunning, predsjednik Unilever Bestfoods Asia (UBFA) o tome je rekao:
Zajednica i zajedništvo posebno su važni. Zajedništvo nam je neophodno u stvaranju sigurnog okruženja kada ljudi slobodno i nesputano dijele svoja razmišljanja, uvide, snove i osjećaje. Ako ih lideri u tome ne podrže, ako oni sami poriču svoje strahove, sumnje i tjeskobu, do željene konvergencije nikada neće doći; nikada se nećemo osjećati kao dio moćnog i nezaustavljivog tima, usmjerenog prema velikom cilju i spremanog za velika postignuća. A takvo stanje duha unutar neke grupe zahtijeva puno više od individualnog zalaganja i kreativnosti; traži da se lideri i menadžeri svjesno posvete kultiviranju kolektivne inteligencije.