Ugledna farmaceutska kompanija Merck pozvala nas je da prvi put PD proces implementiramo u profitnoj tvrtki. Merck je jedna od globalno najuspješnijih organizacija u sektoru farmaceutike koja vlastite proizvode prodaje u 140 zemalja širom svijeta zapošljavajući pritom čak 60 tisuća ljudi, pa se radi toga često ističe kao istinski primjer organizacije učinkovitog liderstva i menadžmenta. U tekstu koji slijedi Richard Pascall opisuje implementaciju PD projekta u meksičkoj podružnici Mercka i postignute odlične rezultate.
U ljeto 2005. godine, nakon što je dugo vremena slovila jednom od najuspješnijih farmaceutskih kompanija svijeta, koja je stoga bila veliki miljenik Wall Streeta, tvrtka MERCK zapala je u poprilične poslovne poteškoće. Razlog tome bio je jednostavan: nakon desetljeća višekratnog lansiranja novih visokoprofitnih blockbuster lijekova (blockbuster-lijekovi nakon uvođenja na tržište proizvođaču donose visoku zaradu od barem jedne milijarde dolara čime se osigurava brzi povrat sredstava uloženih u otkriće i razvoj, op.ur.) na tržište, posljednjih pet godina nisu imali niti jednu uspješnicu. Još i gore, Vioxx - jedan od važnih proizvoda koji je značajno doprinosio ukupnim prihodima - povučen je s tržišta nakon otkrića mogućih nuspojava te potom velikog pritiska Agencije za lijekove - FDA.
S obzirom na to da im je trebao visoki P/E omjer (engl. price/earnings ratio, koeficijent koji u omjer stavlja cijenu dionice i zaradu po dionici) kao nužan preduvjet da se krene u akviziciju manjih inovativnih tvrtki kako bi se iskoristili njihovi patenti, Merck se našao pod ogromnim pritiskom dostizanja planiranog profita. Zbog toga je menadžment bio posve zaokupljen strateškim kalkulacijama i taktiziranjem. Samo nekolicina Merckovih lijekova još uvijek je bila pod patentnom zaštitom (što je osiguravalo visoke profite), s time da se u brojnim slučajevima zaštita primicala kraju što je podrazumijevalo skorašnji početak konkurentske borbe s generičkim alternativama. Uprava je stoga u strateškim smjernicama naglasila cilj povećanja tržišnog udjela kojim bi se kompenziralo opadanje prihoda i profitabilnosti.
Pored toga, Merck Meksiko suočavao se s dodatnim problemom loših prodajnih rezultata Fosamaxa, tzv. "čudotvornog lijeka za osteoporozu". Meksiko se, naime, našao na posljednjem mjestu u cijelome svijetu prema prodajnim rezultatima, a menadžment jednostavno nije uspijevao pronaći rješenje za goruću situaciju. Iz centrale su ih stalno pozivali na odgovornost tražeći od njih reakciju. Iz dana u dan napetost u sustavu je rasla. U pitanje su došla brojna radna mjesta. U pitanje su došle brojne karijere.
Čitatelji, upoznati s cijelim nizom istinskih društvenih problema - od trgovine ljudima, klimatskih promjena, neuhranjenosti djece i drugim – "problem Fosamaxa" vjerojatno će etiketirati „pukim korporativnim previranjem“. Međutim, kao i uvijek u životu, „sve je o oku promatrača“. Loši rezultati prodaje Fosamaxa u Meksiku menadžmentu su predstavljali jednako ozbiljan i teško iskorjenjiv problem kao i medicinarima reduciranje MRSA infekcija u bolnicama Pittsburgha.