Tragične posljedice nedavnih prirodnih katastrofa i sve više dokaza o globalnom zatopljenju usmjerili su zanimanje svjetske javnosti na sve značajniji problem klimatskih promjena. Problemi iz te domene predstavljaju novost za većinu promatrača, no, ne i za stručnjake dinamike sustava koji ovaj zabrinjavajući trend prate 30-tak godina. Grupa znanstvenika pri MIT-u izradila je 1972. godine računalni model koji je na temelju dostupnih ulaznih podataka predvidio posljedice neprekidnoga i neobuzdanoga rasta na planetu Zemlji. Knjiga u kojoj su izneseni rezultati istraživanja, The Limits to Growth (Universe Books, 1972.), šokirala je čitatelje i postala svjetski bestseler.
Autori knjige, Donella Meadows, Dennis Meadows i Jorgen Randers nedavno su objavili i treće izdanje pod naslovom Limits to Growth: The 30-Year Update (Chelsea Green Publishing, 2004). Nakon ponovljenih ispitivanja postavki i rezultata računalnoga modela autori su zaključili da su negativni trendovi predstavljeni prije 30 godina ostali uglavnom nepromijenjeni i da čovječanstvo nastavlja svoj put prema ekološkoj i društvenoj propasti. Umjesto sumornih pogleda u budućnost, autori neočekivano završavaju tekst optimističnim pozivom na djelovanje i iznenađujućim popisom "alata" potrebnih za uspješnu transformaciju prema održivom načinu života.
Zahvaljujući velikodušnosti naših partnera, Pegasus Communications i Chelsea Green Publishing (http://www.cheseagreen.com), q21 Vam prenosi 8. poglavlje knjige The Limits to Growth: The 30-Year Update i komentar Dennisa Meadowsa o važnosti suradnje u pronalaženju i implementiranju rješenja za "goruće" probleme današnjice.
© Pegasus Communications, 2005. For Croatia © Novem d.o.o.
Material drawn from Laverage Points© for a New workplace, New World. Republished by permission.
Prijevod i lektura: Cleo - jezici i informatika, Zagreb
Uredio: Marko Lučić
Angažirani esej 'Održiva budućnost' bavi se načelima razmišljanja i djelovanja s ciljem temeljite preobrazbe globalnog društva u pravcu održivosti. Iako to naslov možda isprva sugerira, naglasak nije na postupcima i tehnikama, jer bi to bilo i nemoguće - zbog ambicioznosti i širine ciljeva vezanih uz održivost. Autori upravo nastoje nadići usko instrumentalno razmišljan