Osvješćivanje "slijepe točke" liderstva - 2.dio
C. Otto Scharmer, et. al.
C. Otto Scharmer, redoviti profesor na MIT Sloan School of Management, i izvanredni profesor pri Center for Innovation and Knowledge Reserch, Helsinki. Suosnivač je SoLa, Društva za organizacijsko učenje, ELIASa, programa za razvoj liderstva pri UN Global Compact i autor knjige Theory U: Leading from the Emerging Future.
W. Brian Arthur, predavač i član uprave Instituta Santa Fe u SADu. Od 1983. do 1996. godine predavao je i obavljao dužnost dekana na Fakultetu za ekonomiju i demografska istraživanja univerziteta Stanford. Javnosti je poznat je po "zakonu rastućih prinosa". Dobitnik je nagrada Guggenheim Fellowship i Schumpeter Prize. Začetnik je primjene teorije kompleksnosti u ekonomiji i menadžmentu.
Jonathan Day, stručnjak za strategiju i organizacijski razvoj, partner u kompaniji McKinsey&Co. Jonathan je vodio dva iznimno značajna istraživačka projekta: Corporation of the future, koji je istraživao upravljačku strukturu u organizacijama 21. stoljeća i GLOBE, koji se bavio organizacijskim i koordinacijskim mehanizmima u multinacionalnim kompanijama.
Joseph Jaworski, predsjednik uprave ugledne savjetničke kuće Generon Consulting, suosnivač Global Leadership Initiative, osnivač The American Leadership Forum, autor bestselera Synchronicity: The Inner Path of Leadership
Michael Jung, doktor znanosti, direktor ureda McKinsey&Co. u Njemačkoj. Osnivač i voditelj European Leadership and Organization Practice, kao i posebnog istraživačkog projekta The Architecture of Organizational Performance koji je uspio kreirati novi pogled na odrednice organizacijskog razvoja.
Ikuiro Nonaka, profesor na Haas School of Business, UC Berkeley i na Hitotsubashi University u Tokiju. U koautorstvu s Hirotaka Tekuchijem napisao je knjigu The Knowledge-Creating Company: How Japanese Companies Create the Dynamics of Innovation (Oxford, 1995.) koja je nagrađena kao najbolja knjiga godine o poslovanju i menadžmentu.
Peter M. Senge, profesor na MIT Sloan School of management, predsjednik društva za organizacijsko učenje - SoL, autor kapitalnog djela Peta disciplina, osoba koju stručna javnost drži "jednim od petorice najutjecajnijih ljudi u povijesti menadžmenta".
III. Implikacije
15. Sebstvo lidera je najznačajnije sredstvo za vođenje u 21. stoljeću
Učinkoviti lider ima sposobnost koristiti svoje sebstvo - unutarnji glas - za naslućivanje, usklađivanje i ostvarivanje onoga što želi nastati (Scharmer, 2000.). William O' Brien, bivši predsjednik uprave Hanover Insurance Company, sažeto je opisao svoja iskustva o upravljanju promjenama sljedećom rečenicom: "Uspjeh intervencije ovisi o unutarnjem stanju osobe koja intervenira". Drugim riječima, vidljivi uspjeh u određenoj situaciji ovisi o sebstvu, unutarnjem stanju osobe koja intervenira. U daljnjem tekstu su razrađene implikacije ovakvog pristupa.
© C.Otto Scharmer, 2005. For Croatia © Novem d.o.o.
Materijal drawn from web site www.dialogonleadership.org
Republished by permission.
Prijevod: Cleo - jezici i informatika, Zagreb
Lektura: Sanjin Lukarić
Uredio: Marko Lučić
Miljenko Cimeša
Kada sam u prosincu 2002.g. prvi puta pročitao ovaj tekst preplavili su me osjećaji uzbuđenja zbog susreta s vrlo poticajnim idejama. Po mom mišljenju ključne ideje ovog teksta jesu: 1. Važna "slijepa točka" u filozofiji, društvenim znanostima i znanosti menadžmenta 20. stoljeća leži upravo u nesposobnosti percipiranja cjelovitog procesa formiranja društvene stvarnos
pročitaj...