qLife

Pretraživanje

Newsletter

Knjiga mjeseca

Download Adobe Reader

Partneri









Tema mjeseca: Organizacija kao živući sustav

Komentar članka: Škole kao živući sustavi , Tomislav Radoš

download PDF

Škole kao živući sustavi

Tomislav Radoš Tomislav Rados, magistar znanosti, strucnjak za stratesko planiranje i strateski menadžment. Pored obrazovanja na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu pohadao je mnoge prestizne seminare i konferencije: "Peter F. Drucker's Breakthrough Corporate Strategies" na Robert Kennedy College u Zürichu, "Balanced Scorecard Collaborative. Executing Strategy“ u Londonu, "Projektno upravljanje, Upravljanje ljudskim resursima, Strateško planiranje, Strateški marketing" na Bled School of Management i mnoge druge.


Kada se zateknete u situaciji da komentirate tekst kao što je "Škole kao živući sustavi" te svoja razmišljanja trebate sažeti u nekoliko rečenica, ubrzo shvatite da se nalazite pred izazovnim zadatkom. Zašto? Za početak bih ukazao na nekoliko logičnih polaznih činjenica kao što su:
1. svaka organizacija se sastoji od živih bića koji radeći zajedno pokušavaju ostvariti određene ciljeve,
2. ljudi koji čine organizaciju posjeduju vlastite životne stavove, vrijednosti, pravila ponašanja i komuniciranja,
3. svaka organizacija ima svoja pravila ponašanja i djelovanja (pravilnike, politike, procedure i naputke),
4. ovisno o omjeru materijalne i nematerijalne imovine u vlasništvu organizacije, ona je manje ili više živi sustav sa svim pripadajućim karakteristikama.

Ako je organizacija živi sustav (obzirom da je sastavljena od pažljivo odabranih živih bića onda bi to svakako trebala biti), zašto u većini slučajeva ne uspijeva preslikati ponašanje i razmišljanje dijelova od kojih se sastoji? Drugim riječima, da li je moguće da se organizacija ponaša kao živi sustav i ostvari barem približnu efikasnost u procesu prilagodbe promjenama u okruženju?
Kako se radi o vrlo kompleksnoj tematici, pokušati ću obraditi samo jedan segment iz života organizacije za koji se često puta koristi analogija s živim sustavima.

Proces strateškog menadžmenta sastoji se od pet osnovnih faza, gdje posebnu pažnju zaokuplja razdvojenost dva ključna procesa: oblikovanja i implementacije strategije. Utjecaj razdvajanja dva ključna procesa na organizaciju proteže se u mnogim smjerovima, od organizacijske efikasnosti do utjecaja na motivaciju zaposlenih. Razdvajanje procesa oblikovanja od implementacije strategije direktni je uzročnik odvajanja strateških i operativnih aktivnosti što nadalje dovodi do odvajanja strateškog od operativnog menadžmenta. Problemi koji se u poduzeću javljaju kao posljedica navedenog razdvajanja manifestiraju se kroz jasnu distinkciju na djelatnike zadužene za "važne" stvari u poduzeću (oblikovanje strategije) i "ostale" djelatnike (implementacija strategije).

Članak

Škole kao živući sustavi

Margaret J. Wheatley

U današnje vrijeme olako spominjemo sustave - sustavno razmišljanje, sustavne promjene, povezanost i mreže. Pa ipak, iskustvo mi govori da ustvari ne znamo točno što ti pojmovi znače, te na koji način utječu na naš svakodnevni rad. Još uvijek ne znamo kako se ponašati i razmišljati o ovom novom svijetu kojeg smo stvorili, svijetu međupovezanih susta

pročitaj...

© 2006 Novem izdavaštvo d.o.o. info@quantum21.net | Krepelnik Graftwerk | XHTML | CSS | CMS | web dizajn |

Uvodnik

Članci

Misao tjedna