Poštovani čitatelji,
u mjesecu srpnju na portalu Quantum21.net bavit ćemo se "Održivom budućnosti". Iako se mnogi ljudi, pa čak i oni na visokim funkcijama u društvu, ne propituju o tome može li današnja civilizacija, ovakva kakva jest, opstati na planeti još dugo vremena, sve veći broj stručnjaka širom svijeta poručuje kako je krajnje vrijeme da svi zajedno, želimo li našoj djeci i unucima ostaviti svijet dostojan života, počnemo o navedenom problemu ozbiljno razmišljati.
Prema logici, održiva budućnost zahtijeva održivi razvoj. Najčešće citirana definicija tog pojma je sljedeća: "Održivi razvoj jest način korištenja resursa koji zadovoljava današnje potrebe ljudi bez da ugrožava sposobnost budućih generacija da i one zadovolje svoje potrebe." Nažalost, sve smo svjesniji činjenice da nam trenutačna prevladavajuća poslovna i industrijska praksa proizvodnje i potrošnje ne može osigurati željenu budućnost. Enormni gospodarski i populacijski rast u svijetu posljednjih godina snažno je utjecao na prostor u kojem živimo - stvaranjem ozonskih rupa, klimatskim promjenama, iscrpljivanjem prirodnih resursa, uništavanjem bioloških vrsta te mnogim drugim neželjenim posljedicama koje se u bliskoj budućnosti mogu samo dodatno umnožavati. Tradicionalan pristup ekološkim problemima u prošlosti se prije svega odnosio na osnaživanje zakonske regulative u tom području. Nažalost, rezultati su minimalni. Gospodarski rast na planeti se nastavlja nesmanjenim intenzitetom što dovodi do novih i sve složenijih problema koji se "ne mogu riješiti na istoj razini razmišljanja koja ih je stvorila" (A. Einstein). Stoga novi lideri, u poslovnom i javnom sektoru, pokušavaju uvesti promjene uz pomoć novih, inovativnih rješenja i metoda. Sve je više pozitivnih primjera u svijetu, kao npr. korporacije Interface ili Nike, neprofitne institucije The Natural Step, The Future 500 ili Rocky Mountain Institute, koje vode svojim primjerom i pomažu drugima da dostignu održivu promjenu.
Uz sve to, u posljednje vrijeme sve se više ističe jedan drugi čimbenik koji će vjerojatno dodatno potaknuti organizacije da se okrenu održivom razvoju, a to je profit. Istraživanja pokazuju kako kupci pokazuju sklonost da nagrade one organizacije koje su u javnosti prepoznate kao "zelene". Time cijela koncepcija prelazi iz domene etičnosti, koja pojedinim liderima nažalost nije dovoljno poticajna, u domenu jednostavnih brojeva odnosno profita. Čini se kako kompanije u skoroj budućnosti bez uvođenja koncepcije održivog razvoja neće biti sposobne generirati željene profite obzirom da će ih kupci zbog toga kažnjavati.
U prvom prilogu kojeg vam donosimo ovaj mjesec, "Izazov našeg vremena", četvorica vodećih svjetskih sistemskih mislilaca, Peter Senge, Andrew Cohen, Don Beck i Brian Swimme razgovaraju o novom načinu razmišljanja koje nam može pomoći u borbi s kompleksnim problemima današnjice.
U drugom pod nazivom "Sedam problema održivosti", Bob Doppelt, stručnjak na području uvođenja održivih promjena, piše o problemima s kojima se organizacije suočavaju kada odluče krenuti putem dostizanja održivosti.