Sve što ću pisati nisam ja izmislio. Naučio sam od ljudi koji su to znali prije mene, koji su djelovali sukladno vlastitim spoznajama i na taj način ostvarili izvrsne rezultate. Moja svrha je da to znanje približim drugim ljudima, u potrazi za drugačijim pristupima koji će im pomoći da postignu bolje rezultate. A drugačiji pristupi vođenju organizacija već postoje. Ne treba ih izmišljati.
Onima koji "sve znaju" i koji zadovoljno uživaju u vlastitim interpretacijama "zašto je tako kako jest" ovaj je tekst posve nepotreban. Tekst u nastavku također ne predstavlja konačne upute za djelovanje, već samo upute za daljnje izučavanje materije. Do uputa za djelovanje svatko treba i može doći sam za sebe, daljnjim izučavanjem.
Arhitekta je zadužen za izradu nacrta objekta. Onaj tko objekt želi izgraditi mora se potruditi kako bi ušao u sve tajne zanata pod nazivom "izgradnja". Menadžment ne predstavlja recepturu, kako se danas uobičajeno misli. Menadžment predstavlja znanstveni pristup kojim se može ovladati isključivo učenjem. Današnji tradicionalni menadžment samo je blijeda kopija onoga što bi "menadžment" doista trebao činiti. Smatralo se, a nažalost još se uvijek smatra, kako će se isticanjem važnosti menadžmenta kroz status, plaće i beneficije postići unapređenja. Koliko se u tome uspjelo zorno pokazuju svakodnevne informacije o uspješnosti organizacija, bilo da se radi o tvornicama, javnim ustanovama, državnim institucijama, fakultetima i školama.
Poslovanje tvrtke stalna je briga menadžmenta. Pojam tvrtka odnosi se na svaku organizaciju bila ona proizvodna, državna ili uslužna kao što su to hoteli, škole i sl. Pojam "menadžment" uključuje sve ljude koji upravljaju tvrtkom, neposredno ili posredno. Upravni i nadzorni odbori također spadaju u menadžment jer im je zadaća pratiti i usmjeravati poslovanje.
Poslovanje varira, iako svaki menadžer želi da mu tvrtka ostvaruje stabilan rast. Mnoštvo varijabli utječe na poslovni rezultat tvrtke što značajno otežava situaciju kada menadžment nije zadovoljan poslovanjem. Prva teškoća se javlja kada treba definirati rezultate neke organizacije, druga kada ih treba s nečime usporediti, a treća kada treba predvidjeti rezultate u budućnosti. Jednostavno rečeno, dijagnosticirati stanje organizacije zahtjevan je zadatak. A u nedostatku prave dijagnoze i sami znamo da se ne može prepisati "pravi lijek". Rječnikom menadžera rečeno, ne mogu se poduzeti prave mjere koje će pomoći da sustav postigne bolje rezultate.