Članica Nacionalnog vijeća za konkurentnost Hrvatske i ugledna profesorica dr. Slavica Singer na nedavno održanom javnom skupu o recesiji i problemima hrvatskog gospodarstva prisutnima je više puta kazala kako je "...glavni uzrok ovakvog stanja, prema njezinom mišljenju, nerazvijenost kapaciteta za suradnju većine dionika u hrvatskom društvu."
Stoga smo za temu mjeseca na portalu Quantum21.net u mjesecu prosincu odabrali Kulturu suradnje u tvrtkama budući da se radi o fenomenu koji apsolutno zaslužuje našu pozornost. Još od davnih vremena kada je osmišljena poslovica "složna braća kuću grade, a nesložna je razgrađuju" ljudi su znali cijeniti vrijednost suradnje i blagodati koje ona donosi. Bili mi svjesni toga ili ne, suradnja zauzima središnje mjesto u svemu što radimo: u porodici, organizaciji ili društvu u cjelini. Čovjekova kreativnost i produktivnost gotovo uvijek ovise "o drugima": bračnom partneru, kolegama i šefu na poslu, javnim službenicima. Navedeno je posebno istinito u današnje doba visoke razine međupovezanosti i međuovisnosti. Čini se kako pojedinac, sam za sebe, ne može ništa značajno postići.
Gotovi svi problemi s kojima se danas susrećemo u gospodarstvu i javnoj upravi spadaju u tzv. "teške probleme" (eng. tough problems). Njih obilježava:
1. Postojanje velikog broja međuovisnih varijabli, te međusobna odvojenost uzroka i posljedice u prostoru i vremenu što isključuje mogućnost parcijalnih rješenja (dio po dio),
2. Uključenost većeg broja dionika koji uslijed razlika u interesima i vrednotama isti problem interpretiraju na različite načine, pa stoga predlažu različita rješenja (npr. sindikati i poslodavci),
3. Ponekad ih se uopće ne može definirati, budući da se razvijaju na nov i nepredvidljiv način.
Moderna znanost i umjetnost liderstva već duže vrijeme ukazuje da se složeni problemi ne mogu rješavati uz pomoć tradicionalnog mehanicističkog pristupa, toliko omiljenog svima nama, dakle aplikacijom gotovih teorijskih modela i na njima zasnovanih "rješenja". Sposobnost analitičkog promišljanja, kao i posjedovanje znanja o relevantnim znanstvenim ili tehničkim teorijama (npr. makro-ekonomskim teorijama) sami po sebi nisu dovoljni.
Nova znanost već duže vrijeme radi na razvoju novih tehnologija, alata i metoda suradnje, primjerenih današnjim izazovima i složenim problemima s kojima se susrećemo. Iako treba naglasiti kako su one još uvijek krhke, istovremeno predstavljaju jedini put kojim valja krenuti.
Stoga ovoga mjeseca na portalu Qunatum21.net pročitajte više o kulturi suradnje i konfliktima u tvrtkama, o moći koju menadžeri imaju u svojim rukama, o kulturi ravnoteže ambicija te o simetriji unutar poduzeća i načinu na koji ona doprinosi poslovnim rezultatima. Ovoga mjeseca samo za portal Quantum21.net pišu dokazani hrvatski stručnjaci Saša Petar i Davor Perkov te "mlade snage" od kojih mnogo očekujemo Andrijana Mušura i Aco Momčilović.
Ugodno čitanje!