Peter Drucker u svojim je radovima sažeto predstavio sastavnice discipline inoviranja:
-usmjeravanje na misiju;
-definiranje bitnih rezultata;
-strogo ocjenjivanje;
Iako navedene sastavnice zvuče jednostavno, institucije i organizacije svih vrsta svakodnevno se suočavaju sa velikim izazovom i problemom inoviranja.
Dva je suprotstavljena pogleda na taj problem, koji proizlaze iz različitih svjetonazora, prije 40 godina prvi pojasnio Douglas McGregor u svojoj revolucionarnoj knjizi Human Side of Enterprise:
1.Teorija X (po kojoj su djelatnici nepouzdani i nedovoljno
predani ljudi, zanima ih samo plaća);
2.Teorija Y (po kojoj su djelatnici odgovorne odrasle osobe
željne rada, razvoja i doprinosa);
Inoviranje je problematičan proces prvenstveno zato što ljudima u glavnom nije interesantan. Teorija X još je uvijek prevladavajuća filozofija u institucijama i organizacijama - barem je tako u velikim američkim korporacijama. Iako se lideri zalažu za stvaranje nove kulture i potiču nove vrijednosti, u praksi su pomaci minimalni. Pogledamo li iskreno i otvorenih očiju na koji način organizacije upravljaju ljudima, vidimo da one nastavljaju vjerovati u nadzor i kontrolu.
Arie de Geus je stanje opisao u svojoj knjizi The Living Company:
"…kada promatramo poduzeće… vidimo stroj za proizvodnju novca… a ne živu zajednicu."
Prema tome, ljude definiramo kao "ljudske resurse" koji čekaju da ih organizacija upotrijebi… ili ne upotrijebi, već prema potrebama. (Riječ resurs znači "stajati u pričuvi, redu, čekati na upotrebu")
Prema teoriji X, institucije se suočavaju sa problemom inoviranja jer ljudi ne posjeduju urođenu želju i volju za inoviranjem. Stoga se jednostavno rješenje, u vidu regrutiranja najsposobnijih nameće samo od sebe. No, takav je pristup diskutabilan. "Nemamo prave ljude" odličan je izgovor lidera, adekvatan za svako vrijeme i sve okolnosti. Osim toga, skreće pozornost s njihovog osnovnog zadatka, a to je pomoći podređenima da zajedno učine više nego što bi mogli svaki zasebno.
© Jossey Bass, 2001. For Croatia © Novem d.o.o.
This translated article is published by arrangement with Jossey Bass
Prijevod i lektura: Interlang, Rijeka
Uredio: Marko Lučić
Prakticirati inovativnost za mene znači biti sposoban živjeti sa stalnom promjenom. Moći predosjećati promjenu, vidjeti je kako započinje i s povjerenjem reagirati usklađujući se, i što više dodati u nju svoj doprinos. Ono "jedinstveno svoje" po čemu sam drugačiji, moju autentičnost, specifičnost koja se na taj način ostvaruje (potvrđuje) u vremenu i prostoru. Da bih to mog