qLife

Pretraživanje

Newsletter

Knjiga mjeseca

Download Adobe Reader

Partneri









Tema mjeseca: qLife No.4: Suradnja

Komentar članka: Pravila i metode suradnje, Alan Žepec

Pravila i metode suradnje

Alan Žepec Alan Žepec, direktor, LQ d.o.o.


Današnje organizacije, kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj, postaju sve pliće u organizacijskom smislu. Nedavno su dvije naše najveće kompanije iz sektora telekomunikacija započele sa uvođenjem opsežnih organizacijskih promjena upravo zato da ih učine plićima, efikasnijima, jeftinijima, bolje povezanim, bližim kupcima... Također, postoje najave da će Hrvatske pošte i Croatia osiguranje pokrenuti zajednički projekt prodaje osiguranja na prodajnim mjestima Hrvatske pošte.

Takvi zajednički projekti ili organizacijske promjene "stanjivanja" hijerarhijske strukture na kraju uvijek završavaju potrebom za horizontalnim povezivanjem ljudi u timove u svrhu kreiranja novog proizvoda ili usluge, pokretanja nove proizvodne linije i slično. U tim projektima lideri koji vode takve timove najčešće se susreću s problemom nepostojanja formalnog autoriteta, budući da nisu formalno nadređeni članovima svog novog kolaboracijskog tima. Dakle, ako ste lider kolaboracijskog tima, projekt kojeg vodite nije prioritetan niti jednom članu vašeg tima. Takva situacija može biti i te kako frustrirajuća.

Općenito gledano, u različitim kulturama ovi timovi mogu bolje ili lošije funkcionirati. Na primjer, u skandinavskim zemljama ili Velikoj Britaniji na snazi je jaka kultura individualne odgovornosti. Obzirom na tu činjenicu, u navedenim zemljama kolaboracijski timovi bolje funkcioniraju nego u Hrvatskoj. Kod nas svjesnost o individualnoj odgovornosti još uvijek nije u dovoljnoj mjeri razvijena pa kolaboracijski lideri često nailaze na probleme tipa:
1. Članovi kolaboracijskog tima ne poštuju rokove,
2. Članovi tima ne dolaze na zajedničke sastanke,
3. Članovi tima ne dijele informacije iz straha od internih konkurenata.

Sve to, naravno, narušava operativne sposobnosti kolaboracijskih timova zbog čega njihova nastojanja često završavaju neuspjehom. Russ Linden piše da je organizacija Vantage Partners napravila istraživanje u kojem se tvrdi da gotovo 70% partnerstava (kolaboracijskih timova) ne uspije ostvariti na početku zadane ciljeve. Glavni uzrok tome je neuspješno vođenje bez prisustva formalnog autoriteta te nemogućnost upravljanja odnosima u takvom partnerstvu (timu).

Članak

Pravila i metode suradnje

Russ Linden

U 21. stoljeću morat ćemo osmisliti nova značenja za stare pojmove. Na primjer, što vam prvo pada na pamet kada se susretnete s pojmom "lider"? Vjerojatno pomislite na "heroja na vrhu organizacijske piramide" (ili na čelu tima) koji svojim "podređenima" određuje u kojem bi smjeru trebali ići te ih zatim motivira da se upravo u tom smjeru i kreću. Takva vrsta li

pročitaj...

© 2006 Novem izdavaštvo d.o.o. info@quantum21.net | Krepelnik Graftwerk | XHTML | CSS | CMS | web dizajn |

Uvodnik

Članci

Misao tjedna