Svaka bi organizacija trebala znati da je razvoj lidera presudno važan za njezinu dugoročnu opstojnost. A liderske sposobnost grade se i razvijaju, one nisu "urođene" kako neki tvrde.
Prema mišljenju većine uglednih psihologa, lideri se jedan od druga ne razlikuju toliko po filozofiji liderstva, osobnosti ili stilu upravljanja, već prema specifičnoj logici djelovanja odnosno 'akcijskoj logici' (engl. action logics, logika, odnosno mentalni modeli na kojima lideri temelje svoje djelovanje, op. ur.) - prema tome na koji način interpretiraju okruženje i reagiraju u izazovnim situacijama kada se njihova moć ili sigurnost dovedu u pitanje. Nažalost, malo je lidera koji pokušavaju razumjeti svoju 'akcijsku logiku', a još manje njih svjesno istražuje mogućnosti kako da je promjene.
Međutim, time bi se trebali itekako pozabaviti budući da su naša, ali i istraživanja drugih autora, pokazala da osobni razvoj pomaže liderima u transformiranju vlastitih sposobnosti kao i sposobnosti tvrtke kojoj su na čelu. U suradnji s psihologinjom Susane Cook Greuter - tijekom 25 godina savjetovanja tvrtki poput Deutche Bank, Harvard Pilgrim Health Care, Hewllet-Packard, NSA, Trilium Asset Management, Aviva i Volvo - surađivali smo s tisućama lidera koji su nastojali unaprijediti vlastite vještine liderstva. Stoga donosimo jednu dobru vijest: lideri koji se potrude razumijeti vlastitu 'akcijsku logiku' često uspijevaju značajno poboljšati svoje liderstvo.
Sedam 'akcijskih logika'
Istraživanje smo provodili pomoću alata Leadership Development Profile odnosno upitnika u kojem se od ispitanika traži da dovrši 36 rečenica koje počinju primjerice frazom: "Dobar lider je osoba koja...", a ponuđeni odgovori jako variraju:
- "(...) čvrsto drži 'uzde' u svojim rukama";
- "(...) razumije koliko su važne performanse podređenih";
- "(...) uspješno žonglira s raspoloživim energijama spremno preuzimajući odgovornost za svoje odluke".