SoL-ov (The Society for Organizational Learning) odjel za istraživanje znanja, učenja i promjena "Research Greenhouse" 7. i 8. listopada 2014. organizirao je konferenciju za članstvo i VIP goste. Susretu je na koncu prisustvovalo 75 osoba iz različitih segmenata društvene zajednice čineći time zdravu kombinaciju SoL članstva i predstavnika drugih organizacija - iz Sjedinjenih Američkih Država i svijeta - te znanstvenika, konzultanata i profesionalaca iz prakse. Na konferenciji su sudjelovali stručnjaci iz Japana, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i Španjolske te konzultanti iz Nizozemske i Kolumbije.
Svrha konferencije ogledala se u poticanju SoL-ove znanstveno-istraživačke djelatnosti, razmjeni informacija o dosadašnjem radu, raspravi o ostvarenim dostignućima, primjeni rezultata istraživanja u praksi te analizi kapaciteta daljnjeg razvoja u području upravljanja znanjem, organizacijskog učenja, razvoja organizacija i vođenja promjena. Jedna od važnih komponenti SoL-ova djelovanja odnosi se na implementaciju projekata organizacijskog učenja i organizacijskih promjena u kojoj sudjeluju praktičari, konzultanti i znanstvenici. Istinski cilj ovog SoL-ova segmenta djelovanja promoviranje je stručnih projekata i izgradnja odnosa koji će stimulativno djelovati na daljnju suradnju i podjelu znanja.
Skup su otvorili Peter Senge, Ron Heifetz i Bill Torbert vrlo interesantnim dijalogom o liderstvu, odnosno o dostignućima znanosti i umjetnosti liderstva. Njihova rasprava doista je bila poticajna i intrigantna. Posebno je bilo zanimljivo pratiti kako se dijalog kreće od teorije prema dubljim pitanjima i dvojbama stvarnog liderstva u praksi. U kasnijoj fazi dijalogu su se pridružili Joseph Raelin, profesor strateškog menadžmenta na Carroll School of Management; Stieve Waddell, direktor mreže Collaboration Works; Jean Horstman, direktor Society for Organizational Learning; Joyce Fletcher, profesor menadžmenta na Simmons College Graduate School of Management; Ipek Kursat, predsjednik KSI Associates; Sim Sitkin, izvanredni profesor na Fuqua School of Business i John Carroll, profesor bihevioralnih i političkih znanosti na MIT Sloan School of Management.
Peter Senge: Višeznačnost pojedinih riječi engleskog jezika blagoslov je pjesnicima te istovremeno veliki problem znanstvenicima i stručnjacima prilikom pokušaja da razumiju i objasne kompleksne društvene fenomene. Primjeri takvih nejasnoća i problema s razumijevanjem posebno su česti na području liderstva. Odmah ću spomenuti dva vrlo različita pojma koja se kontinuirano mijenjaju jedan s drugim pa nejasnoće oko definiranja njihova značenja produbljuje nedoumice priječeći - prema mojemu osobnom mišljenju - prijeko potrebna produktivna istraživanja. Upravo zbog toga o liderstvu svatko može pisati što god hoće.
Kada se govori o sposobnostima ljudi na odgovornim pozicijama vlasti, mnoga legitimna i važna pitanja čekaju na odgovore. Međutim, slična pitanja postavljala su se od davnina pa radi toga ne možemo govoriti o nekakvom modernom fenomenu. Štoviše, smatram kako su veliki mislioci - na raznim stranama svijeta - još prije 3.000 godina ponudili relevantne odgovore na pitanja koja se prije svega odnose na pravilno razumijevanje imperativa ili potrebe: za razinom osobnog razvoja odnosno za razinom sveopće zrelosti osobe na poziciji lidera bilo koje vrste kako bi isti spremno i kvalitetno ispunjavao svoju funkciju. Primjerice, otprilike u navedeno doba, doslovce na suprotnim stranama svijeta, u staroj Grčkoj i Kini počeli su se razvijati filozofski pravci koji su naglašavali važnost osobnog razvoja lidera te su uspinjanje hijerarhijskom ljestvicom povezivali s liderovim osobnim razvojem. Bez obzira na to je li riječ o Platonu i njegovim Glaukonovim dijalozima o osobnim kvalitetama kralja filozofa ili o knjizi Guanzi Konfucijeve antičke Kine (riječ je o drevnom kineskom političkom i filozofskom tekstu koji je nastao u 7 stoljeću p.n.e., a nazvan je prema njegovu autoru, filozofu Guan Zhongu. Knjiga se uglavnom bavi pitanjima vodstva i upravljanja ljudima te umjetnošću liderstva, op.ur.) ostaje činjenica kako su se na različitim stranama svijeta istovremeno otvarale vrlo slične teme. Primjerice, citat iz knjige Guanzi ilustrira suštinu liderstva: "…nakon što se neka osoba uspne na položaj koji nadilazi njegovu mudrost, svi ispod njega će patiti".