ELIAS je kratica za Međusektorske inovacije novih lidera (eng. Emerging Leaders Innovate Across Sectors), a odnosi se na globalnu zajednicu za inoviranje i učenje posvećenu stvaranju regionalnih platformi kao osnovnih pokretača i nositelja inovacija različitih dionika na razini sustava kao cjeline. Ključni lideri javnog, poslovnog i civilnog sektora sastaju se kako bi razmijenili duboke intuitivne opažaje čime zajednički produbljuju razumijevanje funkcioniranja "problematičnih sustava". Zatim, na tim osnovama, osmišljavaju i razvijaju nove ideje koje sustav upućuju u najboljem mogućem smjeru.
ELIAS je stvoren u suradnji Instituta Presencing (eng. Presencing Institute) i MIT Centra za liderstvo (eng. MIT Leadership Center) u Cambridgeu, Massachusetts, SAD. ELIAS surađuje s mnogim institucijama širom svijeta u javnom, poslovnom i civilnom sektoru. Sponzor je mnogih inicijativa za uvođenje promjena na multi-sektorskoj razini kako na južnoj tako i na sjevernoj hemisferi.
Osnovna svrha pokretanja ELIAS projekta odnosi se na osmišljavanje, izgradnju i podupiranje održivog i integralnog globalnog tržišnog sustava koji će na pošten i ravnopravan način uključiti sve zainteresirane dionike. Svrhu projekta, na osobnoj razini, interpretiram kao temeljnu transformaciju tradicionalnog klasičnog društveno-gospodarskog sustava - tzv. "Kapitalizam 1.0" i "Kapitalizam 2.0" - prema društveno-gospodarskom obliku "Kapitalizam 3.0" koji će nam omogućiti da se uhvatimo u koštac s kompleksnim, isprepletenim izazovima 21.stoljeća na području gospodarstva, zaštite okoliša i razvoja civilnog društva tako da u većoj mjeri uključimo naše hotimične namjere - ponajprije razvijanjem mehanizama za inoviranje na razini sustava kao cjeline.
Kratka povijest projekta
ELIAS projekt s radom je počeo u ožujku 2006. godine umrežavanjem globalnih partnera: BASF-a, BP-a, JAC-a (Kina), Industrial Federation of Paraná (Brazil), InWenta (Ministarstvo za razvoj i suradnju Savezne Republike Njemačke), Indonesian Ministry of Trade, Nissana, Oxfama (Velika Britanija), UN Global Compacta, UNDP-a, UNICEF-a, Unilevera, World Bank Institute i World Wildlife Funda (WWF). Dvadeset sedmorica mladih, talentiranih i visoko pozicioniranih lidera navedenih organizacija sastali su se tada kako bi započeli jednogodišnju suradnju i druženje s ciljem učenja (pritom su i dalje sudjelovali u radu svojih matičnih kuća) koja se sastojala od intenzivne edukacije o novim alatima za osmišljavanje i implementiranje inovacija u već formirane i ustrojene sustave.