qLife

Pretraživanje

Newsletter

Knjiga mjeseca

Download Adobe Reader

Partneri









Tema mjeseca: qLife No.10: Promjene

Članak: Transformacija poslovnog sustava: tri značajna trenda, Chris Laszlo, Nadya Zhexembayeva

download PDF

Transformacija poslovnog sustava: tri značajna trenda

Chris Laszlo, Nadya Zhexembayeva Chris Laszlo, izvanredni profesor na fakultetu za menadžment Weatherhead na Sveučilištu Case Western Reserve. Autor je knjiga Sustainable Value (2008.) i The Sustainable Company (2003.). U koautorstvu s Nadyom Zhexembayevom nedovno je izdao novu knjigu Embedded Sustainability: the Next BIG Competitive Advantage. Više o knjizi potražite na: www.EmbeddedSustainability.com

Nadya Zhexembayeva, ravnateljica je Coca-Cola centra održivog razvoja pri IEDC-u – Poslovnoj školi Bled, jednoj od vodećih europskih poslovnih školi sa sjedištem u Sloveniji, na kojoj predaje liderstvo i strateški razvoj posebno usmjeren na održivost. U koautorstvu s Chrisom Laszlom nedovno je objavila novu knjigu Embedded Sustainability: the Next BIG Competitive Advantage. Više o knjizi potražite na: www.EmbeddedSustainability.com


Čitate li znanstvene radove Michaela Portera i C.K. Prahalada? Ako pratite zabavne priloge časopisa Glamour ili MTV-a mogli biste pomisliti kako je čovječanstvo postalo opsjednuto društvenim i ekološkim pitanjima. Zbog tema u rasponu od emisije CO2, prava na pitku vodu i sječu šuma do rada malodobne djece, svjetskog mira i socijalne pravde, prosječnom su menadžeru potrebe društva i okoliša postale pravim izazovom: kompleksne, dezorijentirajuće i teško dokučive. Iako je časopis Fortune "zeleno" odavno proglasio glavnom poslovnom pričom 21. stoljeća, mnogim menadžerima čak i najosnovnija pitanja zaštite okoliša i dalje ostaju prijeporna. Koja od njih zaslužuju posebnu pažnju? Kako razumjeti široki spektar naizgled nepovezanih problema? Na kraju krajeva, zbog čega je sve to važno za biznis?

Pomnijim promatranjem ekonomskih, društvenih, zdravstvenih i ekoloških pritisaka koji ulaze u područje održivosti, uočavaju se tri zasebna, ali međusobno povezana trenda: degradacija prirodnih resursa, radikalna transparentnost i rastuća očekivanja. Navedeni trendovi sve više postaju važnom tržišnom silom koja redefinira način na koji se poduzeća nadmeću. U ovom trenutku ta je sila dosegla kritičnu točku mijenjajući pravila za ostvarivanje dobiti i rasta u gotovo svim gospodarskim sektorima. U nastavku teksta iznosimo dijelove nove poslovne slagalice.


Degradacija prirodnih resursa

Takeharu Jinguji godinama promatra stalno opadanje broja plavorepih tuna u japanskim vodama. Njegov ribarski brod parangalima se nadmeće s drugim ribarskim brodovima koji se u lovu koriste mrežama s malim okom te stoga hvataju i manje primjerke ribe. Za Takeharua problem tuna i njihovog kompletnog hranidbenog lanca direktno je povezan s pukim preživljavanjem: "…ukupna količina ribe značajno se smanjuje. Zbog toga se i moji prihodi stalno smanjuju". Njegova su opažanja odraz nove neugodne stvarnosti: plavorepa tuna izlovljena je u svim vodama osim antarktičkih, a količine su se smanjile na razinu od 10 % u odnosu na ranija vremena. Tražite li u suši restoranu maguro ili toro, tj. tunu najviše kvalitete? Možda nećete imati sreće… jer nećete imati dovoljno novca da je platite. Danas je plavorepa tuna postala toliko rijetka da samo jedna odrasla jedinka odgovarajuće veličine na najvećoj ribarnici u Tokiju može postići cijenu višu od 100.000 US$! To znači da bi nam se uskoro moglo dogoditi da odrasle primjerke ove vrste gledamo isključivo na slikama.

© 2006 Novem izdavaštvo d.o.o. info@quantum21.net | Krepelnik Graftwerk | XHTML | CSS | CMS | web dizajn |

Uvodnik

Članci

Misao tjedna