Tri projekta pokrenuta u Rimu u praksi prezentiraju tehnologiju suradnje profitnog, javnog i civilnog sektora pomoću koje uključeni dionici unapređuju učinkovitost.
Računalna i mrežna sigurnost. Glad. Energija. Obrazovanje. Sve navedeno veliki su izazovi naše civilizacije koji nam se, na prvi pogled, čine nesavladivima. Duboko su ukorijenjeni u kolektivnu svijest čovječanstva. Osim toga, izuzetno su kompleksni. Globalnih su razmjera i reperkusija. Zahtijevaju velike inovacije kojima će se promijeniti pravila političke igre. Brojne organizacije u mnogim sektorima već godinama, čak i desetljećima, ustrajno rade na navedenim problemima; s druge strane mnoge druge znaju da bi trebale učiniti isto.
Međutim, u većini slučajeva čak i najsposobnije među njima, prije ili kasnije naiđu na prepreke učinkovitom rješavanju problema. Primjerice, vodstvo poduzeća Poste Italiane SpA, velike i sofisticirane kompanije koja klijentima nudi širok raspon usluga, od tradicionalnih poštanskih do bankarskih i telekomunikacijskih, i proizvoda, od poštanske marke do kreditnih kartica i mobilnih telefona, shvatilo je da unatoč tome što posjeduju sofisticiranu tehnologiju za računalnu i mrežnu sigurnost, moraju angažirati partnere izvan kompanije ako žele proaktivno reagirati na rastuće sigurnosne prijetnje.
Drugi je primjer World Food Programme, voluntarističko financirana agencija u sustavu UN-a, koja se od šezdesetih godina prošloga stoljeća bori za smanjenje gladi u svijetu. Unatoč izuzetnom napretku u smanjenju postotka gladnih ljudi u svijetu (prepolovljen je od pokretanja programa), uslijed porasta ukupnog svjetskoga stanovništva WFP se danas suočava s porastom ukupnog broja gladnih te je zbog toga počeo surađivati s drugim organizacijama kako bi se postigli bolji rezultati.
Promotrimo na kraju Enel SpA, drugu najveću energetsku kompaniju u svijetu sa sjedištem u Italiji. Posljednjih dvadesetak godina Enel ulaže goleme napore u izgradnju i obnovu energetske infrastrukture kako bi održao korak s rastućom potražnjom na tržištu, imajući pritom uvijek na umu zaštitu okoliša i potrebe lokalne zajednice. Uprava kompanije često naglašava kako su konačno shvatili koliko im je za postizanje zacrtanih ciljeva važan dijalog i suradnja s drugim organizacijama i grupacijama.
Navedene organizacije hrabro su prihvatile pristup megazajednice koji poziva organizacije profitnog, neprofitnog i javnog sektora na dijalog i ujedinjenje kako bi se poduzele određene aktivnosti u području zahtjevnih pitanja od zajedničkog interesa te na slijeđenje stanovite prakse i principa koji će im olakšati postizanje željenih rezultata.