Sažetak
Sve veća složenost, sve više nejasnoća te stoga sve teže razumijevanje procesa i učinkovito odlučivanje izazovi su s kojima se susreću današnji lideri. U pokušaju da odgovori na ove, do sada neviđene uvjete, područje organizacijskih znanosti sve se više zanima za estetiku. Prema toj novoj perspektivi liderima su potrebne nove sposobnosti: kvalitetnog estetskog i percepcijskog rasuđivanja te sposobnosti uvjerljivog interpretiranja događaja u okruženju. Navedene estetske sposobnosti do izražaja dolaze kroz umjetničke kvalitete lidera-umjetnika pa radi toga razvijanje tih kvaliteta u liderima i menadžerima postaje glavnim izazovom edukatora. A kako se prevladavajući tradicionalni pristup razvoju liderskih vještina ne može uspješno nositi s tim zadatkom, pedagoški pristup opisan u tekstu naslanja se na hermeneutiku utemeljenu na estetici. Koncepciju estetskog susreta i njezine preduvjete smatramo prikladnim sredstvom njegovanja urođene mašte lidera-umjetnika.
Junaci izlaze iz svakodnevice kako bi ušli u domenu nadnaravnih čuda; ondje susreću nevjerojatne sile koje im pomažu izvojevati odlučne pobjede; potom se junaci vraćaju iz ove zagonetne pustolovine sposobni dobročinstvima obasuti bližnje. - Joseph Campbell (2008.)
Poziv
U svojoj knjizi Powerful Times Eamonn Kelly (2006.) promišlja o provokativnoj i zastrašujućoj bojazni - da živimo u vremenima korjenitih promjena temeljnih pretpostavki na koje smo se oslanjali posljednjih 500 godina. Današnje institucije, stavovi, moralnost i etičnost u sve složenijim uvjetima suočavaju se s novim izazovima. Kelly navodi kako trenutno prolazimo kroz promjenu vjekova koja stubokom ugrožava temeljne postavke kojima smo tumačili svijet u okruženju.
I drugi autori iznose slične tvrdnje, primjerice Willis Harman u knjizi Global Mind Change (1998.) navodi da živimo u vremenima ključne povijesne promjene samih korijena vjerovanja zapadnjačkog društva. Premda je primarna svrha ovakvih i sličnih dramatičnih izjava - osporenih u dijelu stručne javnosti - privlačenje pozornosti, recentna zbivanja na globalnoj sceni i neka druga znanstvena istraživanja koja najavljuju vrhunac crpljenja nafte, tzv. "Hubbertov vrhunac" i značajne oscilacije u potrošnji energije (Deffeyes, 2005.; Eberhart, 2007.) daju im na važnosti.